آرامش در ازدواج

image_pdfimage_print

آرامش حقیقی در ازدواج
اگر راجع به آرامشی که در ازدواج می توان به آن رسید خوب تحقیق کنیم، می یابیم که در ازدواج آرامش روحی، جنسی، جسمی، عاطفی، اجتماعی، فرهنگی و حتی آرامش اقتصادی وجود دارد. اگر کسی بخواهد به آرامش روحی برسد، باید از درون آرام باشد.
ذات نایافته از هستی بخش                 کی تواند که شود هستی بخش

ایمان
همسر ما تا خودش به نقطه ی آرامش نرسیده باشد، نمی تواند ما را به آرامش برساند. اینجاست که موضوع ایمان معنا پیدا می کند. ایمان از واژه «امن» گرفته شده است. کسی که ایمان داشته باشد، آرام است و همه می دانیم ایمان ملاک و معیار مهمی در ازدواج است؛ ولی اغلب اشتباه می کنیم و «ایمان» را با «تدین» ظاهری برابر می دانیم. بنابراین اگر کسی بگوید من معیار ایمان را در انتخاب همسر در نظر داشتم ولی به آرامش نرسیدم، باید به او بگوییم: شما تدین ظاهری فرد را در انتخاب همسر در نظر داشتی نه ایمان را!
شور و جنبش جوانی با آرامش منافاتی ندارد. در جوانی این شور و حال بطور طبیعی فراوان دیده می شود و ازخصلت های جوانی است. اما اگر جوانی با وجود شور وحال جوانی قادر به کنترل خود بود و تعادل روحی خود را از دست نداد، این جوان با وجود شور و حال جوانی آرامش نیز دارد.
ایمان در آرامش و حُسن خلق و حُسن ظن نسبت به دیگران مؤثر است. به تعبیر امام رضا (ع) ایمان فرد به حجم نماز و روزه هایش نیست، به شرکت در محافل مذهبی نیست؛ بلکه به صداقت و امانتداری اوست.

اخلاق
در پرتو حُسن خُلق، دیگران نیز احساس آرامش می کنند. گاه به مجلس و منزل شخصی می رویم و از حضور در محفل او احساس آرامش میکنیم و گاه از رفتن به منزل فردی ناراحت میشویم! یعنی انسان نسبت به خوش خُلقی افراد احساس آرامش می کند.

تفاوت آسایش با آرامش
نباید «آسایش» را با «آرامش» اشتباه بگیریم. حتماً در بین اقوام و آشنایان خود کسانی را سراغ دارید که از مکنت، اموال، خانه و امکانات رفاهی خوبی برخوردارند، ولی از اینکه به منزلشان میهمان شوید، احساس خوشایندی ندارید.
آرامش با وسایل آسایش به دست نمی آید؛ هرچند آسایش میتواند زمینه ساز آرامش نیز باشد. صفا و صمیمیت در خانه از هر آسایشی لازم و ضروری تر است.
در کلبه ما رونق اگر نیست صفا هست آنجا که صفا هست یقین نور خدا هست

آرامش ساز یا آرامش سوز؟!
سفارش ما به جوانان عزیز که قصد ازدواج دارند این است : قبل از اقدام و تصمیم گیری برای ازدواج، مسائل خود را مورد بررسی قرار دهید و ببینید آرامش شما واقعاً در چیست.
گاهی داشتن ثروت و دارایی و زندگی مرفه و تجملات زندگی برای برخی خانواده ها مانع از ازدواج موفق جوانان آن خانواده میشود. هر چند مدرک، شهرت، ثروت، زیبایی و… هر یک تا حدودی ناچیز ممکن است آرامش را برای مخاطب خود به همراه داشته باشند. اما اگر معیار اصلی در ازدواج گردید، نه تنها موجب آرامش نمی شود بلکه آرامش سوز است.
اگر زیبایی زیادتر از حد معمولش گردید، آقا هرجا میرود نگران است که دیگران به همسرش نگاه کنند! زندگی کردن با برخی از مسئولین و یا چهره های مشهور در اجتماع نه تنها آرامش ندارد بلکه موجب دردسر است. زیرا افراد در همه ی مکان ها دور او را می گیرند و با او گفتگو میکنند. پس شهرت هم مایه ی آرامش نیست.
برای اینکه بفهمیم چگونه می توانیم آرامش خود را تأمین کنیم، باید در ابتدا خودشناسی کنیم و دغدغه های خود را نسبت به همسر آینده خود تعیین کنیم. باید ابتدا ما بین آنچه هست و آنچه باید باشد را جدا سازیم و در یک کلام انتظاری را که از همسر خود داریم مشخص کنیم و مباحث حاشیه ای را کنار بزنیم. باید معیارهای انتخاب را به حداقل برسانیم تا انتخاب برای ما آسان شود.

خلاصه ی این مبحث، آن که :
آرامش اصلی ترین ملاک در ازدواج است و دیگر معیارها و ملاک ها را باید به نسبت آرامشی که برای ما ایجاد می کند بسنجیم. مطلب آخر اینکه مواظب باشید به دلیل سختی و مشقت های دوران قبل از ازدواج، آرامش را در امکانات بیش تر همسر آینده خود جستجو نکنید. نباید محرومیت های قبل از ازدواج مانع از تصمیم گیری صحیح در انتخاب همسر شایسته بشود. برای مثال به محض اینکه متوجه شدید داماد اتومبیل دارد، ذوق زده شوید و در احساساتتان تأثیر بگذارد و ملاک های اصلی یک ازدواج موفق و همسر شایسته را از یاد ببرید. امید است به یاری خداوند جوانان عزیز ما با شناخت ملاک های خوب، ازدواج موفق و زندگی سعادتمندانه ای داشته باشند.

درباره مسلم داودی نژاد

مسلم داوودی نژاد مولف و پژوهشگر استاد روانشناسی و طب اسلامی، مدرس همایش های ملی و بین المللی است. کتاب و محصولات: سبک زندگی اسلامی با رویکرد ارزش های ایرانی اسلامی در راستای فرمایشات مقام معظم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری