صفحه اصلی / استاد صادقیان / آمار طلاق ۸۸

آمار طلاق ۸۸

image_pdfimage_print

این آمار بسیار تکان دهنده و قابل تامل است و البته نیاز به کلاس های آموزش خانواده را چند برابر می کند.
به گزارش ” شهر ” سال ۸۸ یکی از جنجالی ترین سال ها درمورد ازدواج و طلاق بود.
به تازگی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد سال گذشته در هر ساعت ۱۴ واقعه طلاق در کشور به ثبت رسید بر این اساس حدود ۵۳ درصد طلاق‌ها در پنج سال اول زندگی رخ داده است. در همین سال آمارهای رسمی سن متوسط ازدواج برای پسران ایرانی را ۲۵ تا ۳۵ و برای دختران ۲۴ تا ۳۰ سال اعلام کرد. بر همین اساس این میانگین نشان دهنده ۵ سال افزایش سن ازدواج در ۱۰ سال گذشته است.

بر اساس این گزارش میانگین سن طلاق مردان حدود ۳۴ و زنان ۲۹ سال بوده و این درحالیست که میانگین سن طلاق مردان در مدت مشابه سال قبل از آن (سال ۸۷) ۱/۳۳ سال و این رقم برای زنان ۱/۲۸ سال بوده است.
همچنین در سال ۱۳۸۸ بیشترین طلاق ثبت شده مردان بین گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با رقم ۳۵هزار و ۷۹۵ واقعه بوده است. بر همین اساس، بیشترین طلاق ثبت شده زنان نیز در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال با رقم ۳۲هزار و ۲۰۵ واقعه بوده است.

۵۰ درصد طلاق ها در ۵ سال اول زندگی رخ می دهد
براساس آمار منتشره بسیاری از ازدواج ها به دلیل عدم شناخت زوجین ازیکدیگر و برداشت های ساده انگارانه از زندگی در چند ماه اولیه پس از شروع زندگی به طلاق منجر شده است. بر همین اساس ۳۵/۱۰ درصد طلاق ها در دوران عقد، ۱۳ درصد در سال اول زندگی و ۵۰ درصد تا سال پنجم زندگی است.
براساس آمار مسائل جنسی با ۶۰ درصد از بالاترین سهم در مورد طلاق برخوردار است. به گفته کارشناسان این رقم نشانگر عدم فضای آموزشی در زمینه های جنسی است. عدم باور و اعلام زوج ها درخصوص این مشگل به دلیل خط قرمزهای عرفی و اجتماعی باعث شده است که ارایه اطلاعات و راهکارهای آموزشی با مشکلات فراوانی همراه شود. در واقع بسیاری از این مشکلات با ارایه مشاوره از سوی حوزه های درمانی و بهداشتی قابل حل و در جهت کاهش آسیب دیدگی تاثیرگذاراست. از دیگر سو برخی از صاحب نظران معتقدند بخشی از دلایل جنسی ناشی از گذشته افراد و فضای باز اطلاعاتی آنان در دوران تجرد است که درگیری این طیف از جوانان با ارتباط های جنسی نامشروع می تواند زمینه ساز آسیب های جدی برای آینده آنها باشد.

عدم اشتغال علت عمده طلاق ها در ایران
دکتر مصطفی اقلیما رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: طی ۵ سال گذشته بیشتر طلاق ها در ۵ سال اول رخ می داد که هم اکنون این زمان به ۳ سال کاهش یافته است.
وی می گوید: در حال حاضر مشکلات اقتصادی از جمله تورم و نابرابری سطح درآمدها باهزینه های زندگی موجب شده است آسیب های اجتماعی فراوانی نسل جوان را دچاره بحران کند. آمار مراجعه کنندگان به مراکز مداخله در بحران بهزیستی نیر نشان می دهد که ۲۹ درصد طلاق در سال گذشته به صورت توافقی صورت گرفته است.
اقلیما با اشاره به موارد مطرح شده درهمایش سلامت اجتماعی عنوان کرد: طبق آمار اعلام شده از سوی آقای خبره از مسولان بازرسی کل کشور۷ میلیون پرونده در دادگاه داریم که اگر ۷ میلیون طرفین دعوا را هم حساب کنیم و این عدد را در ۴ ضرب کنیم یعنی تعداد خانواده های این افراد چیزی حدود ۵۶ میلیون نفر از شهروندان درگیر دادگاه ها هستند و این یعنی عدم سلامت روانی و اجتماعی که خود مهمترین اصل در واقعه طلاق است.
وی با تاکید بر این نکته که در همه جای دنیا انجمن هایی که تخصص آنها در آسیب های اجتماعی است در کنار دولت ها هستند و به آنها مشاوره می دهند افزود: در ایران نیز باید این روال به صورت قانونمند و جدی پیگیری شود.

آمار طلاق در کلان شهرها و مناطق روستایی
زندگی در کلانشرها به همان اندازه که امکانات مطلوب دارد مشکلات عدیده هم دارد که در این زمینه بر طبق آمار ۸۵ درصد طلاق های ثبت شده به مناطق شهری و ۱۵ درصد به مناطق روستایی تعلق دارد. آمارهای سازمان ثبت احوال کشور نشان داد که سال گذشته، ۱۲۵ هزار و ۷۴۷ واقعه طلاق در کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ۱۰۶ هزار و ۵۴۸ واقعه طلاق شهری و ۱۹ هزار و ۱۹۹ واقعه طلاق روستایی رخ داده است. همچنین هر ماه، ۱۰ هزار و ۴۷۹ واقعه طلاق و یا در هر شبانه‌روز تعداد ۳۴۵ واقعه طلاق به ثبت رسیده است.

استان های رکورددار طلاق و دلایل عمده اختلافات
استان‌های آذربایجان شرقی، تهران، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، گلستان، گیلان، مرکزی و یزد دارای بیشترین درصدهای افزایش طلاق در سال گذشته بود. همچنین ۶۰ درصد از استان‌های کشور در سال ۱۳۸۸ کاهش ثبت ازدواج را داشته‌اند که از دلایل کاهش ازدواج در استان‌های اصفهان و مازندران، می‌توان به پایین بودن سهم این استان‌ها در جمعیت واقع در سن ازدواج و افزایش سن ازدواج زنان اشاره کرد.
بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور، از جمله علل عمده طلاق‌های صورت گرفته، می‌توان به سازش نکردن و انتخاب نادرست زوجین، کمرنگ شدن و تغییر در نقش‌های سنتی و نظارت خانواده و غیره اشاره کرد که در این میان استان‌های آذربایجان شرقی با ۷/۱۸ ، تهران با ۵/۱۶ ،‌ چهار محال و بختیاری با ۳۲، خوزستان با ۷/۱۵، گلستان با ۲/۳۷، گیلان با ۴/۲۵، مرکزی با ۵/۱۵ و یزد با ۲/۳۲ درصد بیشترین افزایش طلاق را داشته‌اند.

رشد یک درصدی ازدواج در سال گذشته
سازمان ثبت احوال کشور در بخش دیگری از گزارش خود به آمارهای ازدواج در سال گذشته اشاره داشته است که براساس آن مقایسه آمار ازدواج کشور در سال ۱۳۸۸ نسبت به سال ۱۳۸۷ تنها رشد یک درصدی را نشان می‌دهد. حال آن که باید اذعان کرد، این افزایش با توجه به حجم جمعیت واقع در سن ازدواج کشور، کمتر از حد انتظار است (بر اساس نتایج سرشماری ۱۳۸۵، بیش از ۳۵ درصد جمعیت کشور را سنین ۱۰ تا ۲۴ سال تشکیل داده‌اند). همچنین علت این کاهش را می‌توان در افزایش میانگین سن ازدواج در مردان و زنان کشور ملاحظه کرد.
بر همین اساس، در سال گذشته بیشترین ازدواج ثبت شده زنان و مردان بین گروه سنی ۲۴ تا۲۰ سال بوده است که رقم ازدواج زنان ۳۲۰ هزار و ۴۴۵ نفر (حدود ۶/۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل) و مردان که با زنان ۱۹تا ۱۵ ساله ازدواج کرده‌اند، برابر با ۱۷۲ هزار و ۷۳۹ واقعه است.

درباره حمید صادقیان

دکتر حمید صادقیان پژوهشگر ، استاد روانشناسی ، مشاور خانواده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری