صفحه اصلی / روانشناسی / همسرداری / ازدواج موفق و زیبا

ازدواج موفق و زیبا

image_pdfimage_print

ازدواج موفق و زیبا
قبل از هر چیزی اشاره کنم که ازدواج نمادی از پیوند زیبایی ها بین دو نفر است. زیبائیها فقط شامل تجارب خوشایند نیست . گاها سختی های زندگی و رفع آنها زندگی را زیباتر می کند. علت اینکه بعضی از زوجین آن را تجربه نکرده اند بدین خاطر است که زیبائیهای بالقوه و بالفعل ازدواج را کسب نکرده اند، تلاشی برای کسب آن به شکل اساسی نمی کنند. و زیبائیها را چیزهای بسیار ایده ال در نظر می گیرند. در واقع هدف و مفهوم زندگی را درک نکرده اند و بدون واقع بینی و کسب آمادگی های مختلف به این مسیر وارد شده اند.
برای دستیابی به ازدواج موفق و زیبا اولین مرحله بهبود مهارت های فردی و اجتماعی است. جوانی که به اندازه کافی مهارتهای زندگی را کسب نکرده باشد آمادگی ازدواج را ندارد. کسی که زود عصبانی می شود، خیلی حساس است، مدام نظراتش را عوض می کند، با پدر و مادرش رابطه خوبی ندارد، برای آینده خود برنامه ای ندارد، بدبین و نا امید است، در زمینه شغلی و تحصیلی پشتکار ندارد، مدام از استرس رنج می برد، در یک رابطه عاطفی خیلی زود وابسته می شود و افسرده است چنین شخصی قبل از ازدواج حتما باید مهارتهای زندگی را یاد بگیرد و در عمل پیاده نماید. اولین اصل ازدواج خودسازی و تغییر رفتارهای نامناسب است. متاهل شدن یعنی تغییر و سازنده بودن. این تغییر و سازنده بودن پیامد بسیار زیبایی بدنبال خواهد داشت.

مهارت های لازم در ازدواج:
قسمت عمده ای از مهارتهایی که یک فرد قبل و در طول ازدواج و نیز بعد از آن باید یاد بگیرد به شرح زیر است:
۱- مهارت های ارتباطی: مهارت هایی نظیر تعامل با خانواده ها، ارتباط با همسر، ارتباط با جنس متفاوت، نحوه ستایش از همسر، همفکری، مشورت کردن، گوش دادن، درست صحبت کردن، احترام متقابل، اخلاق نیکو، درک طرف مقابل و داشتن سیاست در ارتباط.
۲- مهارت کنترل هیجانات: مواردی نظیر گذشت، صبر، کنترل هیجانات، کنترل خشم، قانع بودن، مدیریت استرس و افسردگی از جمله این مهارتها هستند.
۳- مهارت همسرداری: ارتباط با همسر، همسرداری، شناخت خصوصیات جنس متفاوت، نگاه باز و انعطاف پذیر نسبت به نقش های زن و شوهر در زندگی.
۴- مدیریت خانواده: درست زندگی کردن، مدیریت خانه، بچه داری، حل مسائل در خانه و خانه داری از جمله این مهارت ها هستند.
۵-مهارت های فکری: مهارت هایی نظیر برنامه ریزی، تصمیم گیری، خودشناسی، تفکر انتقادی، خوش بینی منطقی و خلاقیت در این مجموعه قرار دارند.
۶-مهارت عشق ورزی: ابراز عشق و علاقه، ابراز احساسات، داشتن تفاهم نه تحمیل تشابه کامل، همدلی و درک متقابل و توجه نمودن.
۷-مهارت های شغلی و تحصیلی: داشتن پشتکار، آینده نگری در زمینه کار و تحصیل و اعتماد بنفس اقتصادی، کسب آمادگی نسبی شغلی، تحصیلی و مالی.
۸- مهارت های اخلاقی: صداقت، مسئولیت پذیری، تعهد، وفاداری، صبر و گذشت، رفتار مودبانه.
۹- مهارتهای اجتماعی و بین فرهنگی: درک و شناخت تفاوت های فرهنگی، تعامل با فرهنگ متفاوت، و مهارت خود متمایز سازی.
۱۰- مهارت مدیریت زمان: برنامه ریزی برای بودن با خانواده، محیط کار و اوقات فراغت.
مطالعه بر روی سیستم های اعتقادی و الگوهای تعاملی زوجین خوشبخت نشان می دهد که آنها ویژگی های مشخصی دارند که عبارتند از احترام، پذیرش، بیشتر بودن تعامل های مثبت در مقایسه با تعامل های منفی، متمرکز کردن تعارض ها بر روی موضوع های دقیق و مشخص، ترمیم روابط قطع شده، برخورد معقول با سبک متفاوت محاوره زنانه و مردانه و توجه کردن به نیازهای صمیمیت و قدرت (کار،۲۰۰۴،ترجمه پاشاشریفی، نجفی زند و ثنایی،۱۳۸۵).
لازم است اشاره کنم که مهارتهای زندگی فراتر از موارد فوق الذکر است با این حال هر اندازه فرد برای زندگی مهارت کسب کند و به خودسازی بپردازد به همان اندازه زیبائیهای نهفته زندگی را بیشتر تجربه خواهد نمود. آنچه در این زمینه مهم است اجتناب از کمال گرایی و مقایسه های نادرست می باشد. کسی که می خواهد در همه زمینه ها خود و همسرش ایده ال و بهترین باشند و مدام خودشان را با دیگران بدون واقع بینی مقایسه کنند ممکن است در زندگی با مشکل مواجه گردند.

درباره مسلم داودی نژاد

مسلم داوودی نژاد مولف و پژوهشگر استاد روانشناسی و طب اسلامی، مدرس همایش های ملی و بین المللی است. کتاب و محصولات: سبک زندگی اسلامی با رویکرد ارزش های ایرانی اسلامی در راستای فرمایشات مقام معظم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری