صفحه اصلی / استاد صادقیان / ازدواج چیست؟
mseza61

ازدواج چیست؟

ازدواج مقدسترین و پیچیده ترین رابطه میان دو انسان از دو جنس مخالف است که ابعاد وسیع و عمیق وهدفهای متعددی دارد . « ازدواج پیمان و پیوند مقدسی است میان دو جنس مخالف بر پایه ی روابط پایای جنسی ، عاطفی و معنوی وبر اساس انعقاد قرار داد شرعی ، اجتماعی و قانونی که تعهداتی را برای زوجین به وجود می آورد .»
بنابراین ازدواج یک تصمیم گیری ظریف و پیچیده است که قبل از هر گونه اقدامی باید تمام جوانب آن را درنظر گرفت. بنای یک خانواده ی سالم با ازدواج سالم و شایسته نهاده می شود و راز و رمز سالم سازی جامعه در سالم سازی خانواده ها از طریق ازدواج درست نهفته است . بی شک هیچ نابهنجاری عاطفی و اجتماعی وجود ندارد که از تاثیر خانواده فارغ باشد.
پیوند زناشویی را ازجهاتی می توان مشابه پیوند بین دو گیاه تصور کرد . هر باغبانی می داند که هر گیاهی را نمیتوان به هر گیاهی پیوند زد و شرایط و ویزگیهایی باید در نظر گرقته شود،از سوی دیگر بایدملاحظه کرد هدف از پیوند در گیاهان چیست ؟پاسخ خواهید داد که هدف رسیدن به میوه های بهتر ، بیشتر و مطلوب تر است و از این رو باغبان تلاش می کند دو گیاهی را انتحاب کند که ضمن داشتن تشابه ساختمانی ،هر کدام ویزگیهای برتری داشته باشند . برای مثال یکی میوه ی بهتری داشته باشد و دیگری از ریشه و تنه و شاخ و برگ بیشتری بر خوردار باشد.

عوامل موثر در ازدواج موفق (پیش از ازدواج)
چند سوال :
چند لحظه بیندیشید . پیرامون خود را بنگرید. ازدواجهای موفق وناموفق را زیر نظر بگیرید. چرا سن ازدواج بالا رفته است؟ چرا رغبت جوانان به ازدواج کم شده است؟ چرا جوانان از ازدواج می ترسند ؟ چرا آمار طلاق و جدایی درسا لهای اخیر بالا رفته است؟ آیا هر ازدواج پایداری موفق است ؟ چند نفر از زوجها به خاطر رضایت الهی به زندگی مشترک خود ادامه می دهند ؟ چند نفر از زوجها بنابر مصلحت به زندگی خود ادامه می دهند ؟ چه عواملی موجب موفقیت ازدواج می شود ؟ چه عواملی موجب شکست ازدواج می گردد؟ آیا برای ازدواج سالم آموزش ضرورت ندارد؟ برای ازدواج موفق نباید آمادگی های لازم را کسب کرد ؟ آیا دختران و پسران ما از راهنمایی و مشاوره در مر ازدواج بی نیازند ؟

شیوه ها و جلوه های رفتاری زن و شوهر درسالهای نخست زندگی زناشویی سبب شکل گیری شالوده ی خانواده می شود وقوام و دوام بنیاد خانواده مستلزم آن است که زن ومرد براستی خیرخواه ،مکمل و آرامشگر هم باشند واز جاذبه های روانی وعاطفی یکدیگر به طور پیوسته برخوردار شوند . در چنین شرایطی است که خانواده کانون مهر و عاطفه برای هر یک از اعضا وبستری مناسب برای پرورش گلهای زیبای زندگی و شکوفای استعدادها، رشد شخصیت و دستیابی به سعادت وکمالات انسانی خواهد بود .
از آنجا که علت بسیاری از اختلافات همسران جوان در آغاز زندگی ،عدم آگاهی آنان از وظایف وحقوق متقابل و برخی دانستنی های ضروری است ،طبعا داشتن اطلاعات لازم در این زمینه سبب پیشگیری از بروز اختلافات یا حل بسیاری از مسائل خواهد شد که ممکن است درهر زندگی مشترک پیش آید.

image_pdfimage_print

درباره حمید صادقیان

دکتر حمید صادقیان پژوهشگر ، استاد روانشناسی ، مشاور خانواده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری