صفحه اصلی / روانشناسی / همسرداری / انگیزه ارتباط

انگیزه ارتباط

image_pdfimage_print

انگیزه ارتباط چیست؟
مقدمه
انسان شگفت ترین مخلوق خداوند ووالاترین نشانه قدرت حق است.حقیت انسان ،حقیقتی ملکوتی است وبا طی مراتبی ،قوس نزولی را طی نموده ودر این مرتبه خاکی ودر پایین ترین مراتب قرار گرفته است که با تربیت می تواند به حقیقت وجود خویش دست یافته ومتصف به والاترین کمالات شود.خداوند متعال می فرماید:
(لقد خلقتا الانسان فی احسن تقویم ثم رددناه اسفل سافلین الا الذین آمنواوعملوا الصالحات فلهم اجرغیرممنون)
«هرآینه انسان را نیکوترین صورت وهیات آفریدیم .آنگاه اورا به پایین ترین مراتب نازل کردیم. مگر آنان که ایمان آوردند وکارهای شایسته کردند،پس ایشان رااست مزدی بی پایان »
انسان به فطرت خود در سراسر زندگی خویش میل به رفاقت ودوستی دارد وهر رفیقی به مقیاس درجه دوستی در امور مادی ومعنوی در دوست خود نفوذ میکند. انسان در بستر اجتماع رشد میکند وبشدت از آن تاثیر می پذیرد، زیرا رابطه میان فرد واجتماع رابطهای حقیقی است، که این امردر شکل گیری شخصیت انسانی،سازندگی وویرانگری افراد نقش اساسی دارد.
در جامعه امروزی که ورود هر نوع فرهنگ و تهاجم فرهنگی جهت ویران کردن اخلاقیات از طریق تکنولوژی امکان پذیر شده است می طلبد نسبت به آموزش ارزشهای اخلاقی،تربیتی ،اجتماعی والگوهای رفتاری مناسب تلاشی مضاعف داشته باشیم.
یکی از مشکلات ومعضلات جامعه امروز ما ارتباط بین پسران ودختران می باشد که به بهانه ها وانگیزه مختلف آغاز ونهایتا منجر به سقوط وگمراهی اخلاقی ، خانوادگی واجتماعی میگردد.
در این مقاله سعی داریم به بهانه ها و انگیزه های برقراری ارتباط بین دختران و پسران و سوء استفاده های احتمالی و در پایان نحوه ارتباط درست بپردازیم.

آیا اندیشیده اید که دیگران چگونه می تواننداز احساسات شما سوء استفاده کنند؟شما چطور به دیگران اجازه می دهید از شما سوء استفاده کنند؟
بیشتر ارتباط ها به بهانه های مختلفی صورت می گیرند که برخی از آنان عبارتند از:
۱-وعده ازدواج : یکی از بهانه های ارتباط بین دختران و پسران وعده” ازدواج” از طرف پسر است.در حقیقت دختر و پسر با طرح مسئله ازدواج با یکدیگر رفاقت و سعی می کنند نیازهای عاطفی همدیگر را براورده سازند.
متاسفانه حقیقت امر این است که این وعده ها در حد خیالبافی باقی می مانند و جامه عمل پوشیده نمی شوند،زیرا خانواده ها،چنین افرادی را درحد لازم برای ازدواج پخته و شایسته نمی یابند.اگر هم طرح مسئله ازدواج از سوی پسر صورت گیرد،بیشتر با مخالفت خانواده اش روبرو می شود.حتی اگر پسر به خواستگاری دختر هم برود،خانواده دختر چنین ازدواجی را نمی پسندند.
بنابراین ، وجود فکر ازدواج بین دختران و پسران بدون اطلاع خانواده ها وحتی بدون مهار احساسات کودکانه،فقط نوعی سازوکار دفاعی برای ایجاد رضایت خاطر و رهایی از اضطرابی است که در نتیجه عمل بر خلاف قواعد و هنجار های خانواده و جامعه صورت می گیرد.
بهترین روش ایجاد ارتباط،در راستای اصول خانوادگی و مبتنی بر آداب و سنت های پذیرفته شده است که خانواده پسر از خانواده دختر بطور رسمی خواستگاری کنندو با نظارت پدر ومادر،روند برقراری ارتباط ادامه یابد و دختر و پسر ازخصوصیات و شناخت خانوادگی و خصوصی همدیگر مطلع شوند.
۲-انگیزه جنسی : از انگیزه های دیگر ارتباط دختر و پسر، بهره وری جنسی است.این پدیده در میان افرادی از جامعه که از لحاظ رشد فکری و فرهنگی در انحطاط شدیدی بسر می برند،بیشتر دیده می شود.این افراد برای ارضای فرایز جنسی خود،همه ارزشهای خانوادگی و فردی خود را قربانی می کنند و دست به رفتاری می زنند که برای اغلب افراد جامعه بسیار ناپسند تلقی می شود.
چنانچه این ارتباط های ناپسند به رابطه جنسی بین دختر و پسر منجر شود،مشکلات بسیاری را برای دختر که قربانی اصلی این رابطه است پدید می آورد;اشتغال ذهنی درمورد این موضوع که مبادا این ارتباط برای او در آینده مشکل ساز باشد، تعادل روانی او را به نحو چشمگیری برهم می زند و فشار روانی بسیاری را بر او تحمیل می کند.
دختران قربانی شده ،در ازدواج با مشکل روبرو می شوند و حاضر به ازدواج نیستند.زمانی هم که با فشار خانواده روبرو می شوند و تن به ازدواج می دهند،همیشه نگران افشای رابطه گذشته خود هستند و از اینکه همسرشان از رابطه مخفی آنها در گذشته آگاه شود،ر نج می برند.
۳-توهم قدرت و جاذبه : یکی دیگر از انگیزه های دوستی با جنس مخالف این است که پسران داشتن دوست دختر را قدرت اجتماعی برای خود تصور می کنند و دختران هم داشتن دوست پسر را جاذبه فردی و اجتماعی برای خود بحساب می آورند;اما طولی نمی کشد که پی خواهند برد این قدرت نمایی و جاذبه ارائه شده به قیمت از دست دادن بسیاری از جاذبه ها و قدرت های اجتماعی و شخصیتی دیگر تمام شده است.در نتیجه دوستی ها به پایان می رسد و حسرت از دست دادن شرافت و ارزشمندی خویش ، دنیایی از تعارض را درون دختر و پسر باقی می گذارد.
۴-پناه جویی به یکدیگر : دختران و پسرانی که در خانواده مورد بی محبتی قرار می گیرند و از وضعیت روانی و اجتماعی خود ناراضی اندو در این زمینه خود را سرگردان و آشفته می یابند،از راه برقراری ارتباط پنهان با جنس مخالف،در صدد کسب رضایت برمی آیند;به عبارت دیگر،در پی یافتن شرایطی هستندکه برای آنها اطمینان خاطر و رضایتمندی بیشترو پناهگاهی برای جبران کمبود محبت خود فراهم کنند.
اطمینان خاطری که دختران و پسران از راه برقراری دوستی بین خود جستجو می کنند،هیچگاه حاصل نمی شود;زیرا این روابط پنهانی و دور از چشم خانواده صورت می گیرد.به همین سبب دختر و پسر باید وقت بسیاری صرف کنند که بتوانند زمینه این رابطه را فراهم کنند.همچنین از ترس و اضطراب مستمری که دوطرف باید تحمل کنند که این روابط از چشم آشنایان پنهان بماند،هرگز رضایتمندی و آرامشی حاصل نمی گردد.
۵-وابستگی عاطفی و گاهی هم یکطرفه : متاسفانه گاهی این ارتباط،ارتباطی یکطرفه است و طرف مقابل هیچ تمایلی به ازدواج ندارد.حتی بصورت رسمی هم اعلام می کند که من قصد ازدواج ندارم.
عوامل موفقیت و روابط صمیمانه کدامند؟
بعضی ها می گویند:موفقیت ازدواج به این بستگی دارد که تا چه اندازه به عشق متعهد باشید.جمعی دیگر موفقیت روابط صمیمانه را به بخت و اقبال نسبت می دهند و اینکه بتوانید شخص مناسب خود را پیدا کنید،کسی که با او همخوانی داشته باشید.برخی دیگر به شور و اشتیاق و وجود صلایق و ارزشهای مشترک اشاره می کنند.
پژوهشگران با بررسی صدها رابطه به این نتیجه رسیده اند،فقط کسانی در رابطه صمیمانه خود موفق می شوند که از مهارتهای ویژه ای برخوردار باشند.روابط درست و بادوام را هفرادی تحقق می بخشند که با مهارتهای میان فردی آشنایی دارند،مثل انتخاب درست،گوش دادن به نظرات افراد باتجربه و متخصص،ارتباط روشن،مذاکره درست و برخورد موثر با خود.
شما هم می توانید با مطالعه و تمرین،مهارتهای جدید را بیاموزید.تغییر دادن بخت و اقبال یا احساس شور و اشتیاق به این سادگی میسر نیست.

توصیه هایی برای رسیدن به ارتباط موثر
۱-از عبارات داوری کننده و انتقاد آمیز و باردار بپرهیزید.
۲-از برچسب زدن های تعمیم آمیز اجتناب کنید.
۳-پیام های با فاعل “تو” نفرستید.
۴-به سوابق و گذشته های دور که فرد را آزار می دهد کاری نداشته باشید.
۵-مقایسه منفی نکنید.
۶-کسی را هنگام گفتگو تهدید نکنید.
۷-احساسات خود را بیان کنید.
۸-از پیام های کامل و جامع و روشن استفاده کنید.
۹-صادقانه حرف بزنید و اگر ایمان دارید که خواسته های شما درست هستند،آنها را بدون سانسور بیان کنید،اما مواظب باشید که خودخواهانه و یکطرفه و برخلاف عرف جامعه نباشند.

منابع:
الگوهای تربیت، نوشته محمد علی کریمی نیا
سیری در تربیت اسلامی،نوشته مصطفی دلشاد تهرانی
منابع اینترنتی

درباره مسلم داودی نژاد

مسلم داوودی نژاد مولف و پژوهشگر استاد روانشناسی و طب اسلامی، مدرس همایش های ملی و بین المللی است. کتاب و محصولات: سبک زندگی اسلامی با رویکرد ارزش های ایرانی اسلامی در راستای فرمایشات مقام معظم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری