صفحه اصلی / روانشناسی / حرکت جالب حَج مَم جَعفِر
mseza2

حرکت جالب حَج مَم جَعفِر

مسجد حاج محمد جعفر در اصفهان معروف است. مسجدی که با گویش اصفهانی «حَج مَم جَعفِر» خوانده می شود.

اما حاج محمدجعفر که بود؟

حاج محمدجعفر آباده ای از مجتهدین صاحب فتوا، مرجع امور شرعی و صاحب رساله عملیه بوده است. او سال ها در اصفهان به تدریس و تألیف مشغول بود.

در عصر حاجی آباده‌ای ، علمای اصفهان به اجرای حدود شرعی و حد زدن شراب خوارها می‌پرداختند ولیکن حاجی آباده‌ ای که در مقام اجتهاد و فقاهت بر همه تقدم داشت ، از اجرای حد بسیار دوری می کرد.

روزی آقایان  تصمیم گرفتند تا عمل خلاف شرعی را که موجب حد باشد نزد حاجی به رویت برسانند به طوری که بر حسب وظیفه دینی مجبور به اجرای حد شود!

حاجی آباده ای رسم داشت که دعوت برای خواندن خطبه عقد زناشویی را همه وقت بی درنگ اجابت کند.

در یکی از ایام رمضان به بهانه دعوت برای خواندن خطبه عقد نکاح او را به خانه ای بردند که جماعتی بی پروا به روزه خوردن و شرب و قمار مشغول بودند.

وقتی حاج محمد جعفر آباده ای به خانه آنها رسید آنها داشتند ناهار می خوردند. به  محض اینکه چشم آباده ای به این مجلس افتاد خطاب به جمعیت روزه خواران کرده و گفت:  عجب است مرا عوض مجلس عقد به عیادت مریض آورده‌اند . . . معلوم می‌شود شما همه مریض هستید که روزه نگرفته‌اید خدا شما را شفا بدهد!

حاج محمدجعفر این را گفت و سریعا  از منزل خارج شد.

حسن رفتار او باعث شد که روزه خوارها روز بعد خدمت او رفته و توبه کنند و در جرگه صلحای مومن داخل شوند.

image_pdfimage_print

درباره مسلم داودی نژاد

مسلم داوودی نژاد مولف و پژوهشگر استاد روانشناسی و طب اسلامی، مدرس همایش های ملی و بین المللی است. کتاب و محصولات: سبک زندگی اسلامی با رویکرد ارزش های ایرانی اسلامی در راستای فرمایشات مقام معظم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری