صفحه اصلی / استاد صادقیان / زن دوست داشتنی

زن دوست داشتنی

image_pdfimage_print

سلام به تمامی کسانی که علاقمند به داشتن زندگی سراسر زیبا هستند.تجربه بیش از ده سال تدریس در مباحث خانواده و تماس مستقیم با بسیار از جوانان باعث ایجاد این وبلاگ وبیان مطالب آن شده است. به شدت معتقد هستم زوجین با آموزش بسیار ساده ولی نکات کلیدی زندگی می توانند زیبا وصمیمی در کنار هم زندگی کنند . این کار را در صدها جلسه ای که با حضور خانواده ها داشتم با چشم دیده ام .
این مجموعه با استفاده از منابع و کتب مختلف و گاه با مضامین متفاوت تهیه گردیده و در آن انتظارات و نیاز های مرد نسبت به همسرش را مطرح نموده و زن را از خواسته های قلبی همسرش در زندگی مشترک آگاه می سازد.
حضرت علی(ع):هر یک از شما که تصمیم گرفت ازدواج کند دو رکعت نماز بخواند…و بگوید :خدا یا به من همسری عطا کن که هر گاه یاد خدا نمودم مرا یاری کند واگر خدا را فراموش کردم به من یادآوری نماید.(بحار ج ۱۰۳ صفحه ۸۶۲)
قدر شناسی مهمترین توقع من از توست. کاش خوشحالی خود را از اینکه شوهرت هستم به من نشان دهی.
امام صادق(ع):هر کاه کسی را دوست داشتی به او بگو. زیرا این اظهار دوستی عشق وعلاقه شما را نسبت به هم افزو نتر و مستحکمتر می کند.(اصول کافی ج ۲ صفحه ۶۴۴)
یک مرد به تحسین واحترام دائم نیاز دارد .بخشی از این تحسین و احترام را می تواند در محیط کار واز دیگران دریافت کند.اما مشتاق است که بخش عمده آن را از همسرش دریافت کند.
قبل از تلاش برای اینکه همسرت را علاقمند به خود سازی.استعداد محبوبیت را در خود افزایش بده.
گاهی برای من یادداشت های عاشقانه بگذار.این کار وقت زیادی از تو نمی گیرد ولی برای من یک دنیا می ارزد.
امام صادق(ع):دل به نوشته مکتوب اعتماد می کند وآرام میگیرد.(ادب تعلیم وتعلم در اسلام ص ۴۸۲)
نقاط ضعف مرا بپذیر و کمک کن بهتر شوم.
شادابی زن قدرت او را بالا می برد.مرد ها به عشق نیازمندند و شادابی زن تاثیر بالایی بر آنان دارد.استفاده از تنوع وخلاقیت در این زمینه موثر است.در ضمن زنهایی که به طور مرتب ورزش می کنند احساسات و تمایلات عشق ورزی بیشتری دارند و از معاشقه لذت می برند.
پیامبر اکرم(ص):مومن شوخ شنگ است…(تحف العقول ص ۴۹)
اگر می خواهی همیشه تفاهممان حفظ شود.گاهی اوقات دنیا را از دریچه من ببین.
وقتی زن با لحنی دوستانه از همسرش حمایت می طلبد.مرد به او توجه می کند و درخواستش را به خاطر می سپارد واز لحن قدرشناسانه زنش لذت می برد.
لحن مناسب از ابزارهای کلیدی در ارتباط موثر است.
گله از مشکلات جزئی پیش پدر و مادرت مشکل را حل نمی کند.ممکن است که تو پس از چند روز دعوا را فراموش کنی ویا مشکلات حل شوند.ولی تصویری که در ذهن خانواده ات ایجاد کرده ای پاک نخواهد شد.
رسول اکرم(ص):من زنی را که از خانه خود دامن کشان برای شکایت شوهرش بیرون رود دشمن میدارم.(نهج الفصاحه حدیث ۹۶۰)
سعی کن در زمان بروز مشکلات ودعواها پای شخص سوم میان نیاید و مشکلاتمان را خودمان حل کنیم مگر آنکه شخصی باشد که مشاور ومعتمد هر دو نفرمان باشد و البته بی طرف.
گاهی اوقات خود را به جای او بگذار و یادت باشد همانطور که تو به محبت او نیاز داری او هم به محبت تو نیاز دارد.
امام صادق(ع):بهترین زنان شما…با محبت ترین زنان نسبت به شوهرانشان و مهربان ترین مادران نسبت به فرزندانشان هستند.آنهایی که در امور جنسی مطیع همسرانشان باشند و دربرابر مردان دیگر عفیف می باشند.(بحار ج ۱۰۳ ص ۲۳۹)
هنگامی که همسرت با تو صحبت می کند با او هماهنگ شو .یعنی بدان که از این گفت و گو چه منظوری دارد او ممکن است به راهنمایی ات نیاز داشته باشد یا اینکه فقط حمایتت را بخواهد اگر نسبت به اشاره ها و احساسات او حساس باشی می توانی منظورش را دریابی و پاسخ ماسب بدهی.
ازخواستگارهای قبلی ات بامن حرف نزن.می دانم که تو با من ازدواج کرده ای با این حال احساس خوشی پیدا نمی کن .از مردان دیگر هم برای من زیاد تعریف نکن.در پاکی ذهن و قلبت تردیدی ندارم ولی دوست دارم تنها مرد ذهنت خودم باشم.چون بی اندازه دوستت دارم.
به دختران جوان سفارش می کنم که در برخودشان با مردهای بیگانه کاری نکنند و حرفی نزنند که حس حسادت و غیرت مردانشان را تحریک کنند.(مقام معظم رهبری خطبه عقد مورخه( ۱۰/۹/۷۹)
گاهی اوقات سکوت چیز خوبی است.این که حرف نمی زنم یا دائما همه چیز را با تو در میان نمی گذارم معنی اش این نیست که مشکلی در بین است.
وقتی اشتباه ی کنی عذرخواهی کن وقتی اشتباه نمی کنی ببخش.
رسول اکرم(ص):کسی که از لغزش مسلمانی بگذرد خداوند در قیامت از لغزش او خواهد گذشت.(میزان الحکمه ج ۸ ص ۳۸۳۲)
غیرت مرد نسبت به همسرش نشانه محبت اوست و برخی حساسیت های بجای او بیانگر آن است که تو برایش مهمی .به توجه دارد و دوستت دارد.
خواهش می کم فکر نکن هرچه می گویم قبلا خوب درباره اش فکر کرده ام.پس وقتی یک کلمه نابجا می گویم یا چیزی می گویم که خون تو را به جوش می آورد به سرعت عصبانی نشو.
امام صادق(ع):اگر بردبار نیستی خود را به بردباری وادار کن.(اصول کافی ج ۲ ص ۱۱۲)
غرورم را جریحه دار نساز و هیچ گاه تحقیرم نکن.این ها همه به نفع ماست.
یکی از مصداق های احترام به شوهر این است که به خانواده اش احترام بگذاری . اگر می خواهی همیشه مورد علاقه خانواده همسرت باشی دو اصل را فراموش نکن:

۱-احترام
۲-کم گوی و گزیده گوی چون در…

امام علی(ع):به زیبایی و نیکویی سخن بگویید تا به زیبایی و نیکویی پاسخ آنرا بشنوید.(غررالحکم ص۲۹۴)
احسان ومحبتش را سپاس و قدردانی کن.اگر می خواهی زیاد شود.
امام علی(ع):تا می توانید خوبی کنید زیرا کسی که خوبی می کند بهتر از خوبی است.(غررالحکم)
برداشت مردان از کلمات و جملات همانند تعبیر زنان نیست.مردها به معنای لغوی و تحت اللفظی کلمات فکر می کنند.بنابراین هنگام بیان احساسات خود به شوهر از کلمات دقیقتری استفاده کن.
آسایش توآرزوی من است.توقعات بیش از توان من انگیزه ام را برای تلاش بیشتر.کم رنگ میکند.
رسول اکرم(ص):برای زن شایسته نیست که شوهرش را بیش از حد توانایی اش مجبور کند.(مستدرک الوسایل ج ۱۴ ص ۲۴۲ )
کاش در آن لحظه ای که خودت می خواهی کاری را انجام دهی این قدر برآن اصرار نکنی .حداقل ببین که آیا از نظر من هم زمان مناسبی هست یا نه.نظر من را هم در مورد قضایا بپرس.
برای من و برای خودت زیبا و آراسته باش.
رسول اکرم(ص):بهترین زن زنی است که بیشتر برای شوهرش آرایش و زینت می کند اما از بیگانگان خود را می پوشاند.(تهذیب ج۷ ص۴۰۰)
امام صادق (ع):هیچ زنی نباید بیش از سه روز ترک آرایش و زینت کند مگر زنی که شوهرش از دنیا رفته است که چنین زنی باید تا پایان عده وفات(چهار ماه و ده روز )زینت و آرایش را ترک نماید.(وسایل الشیعه ج۳ ص۲۷۱)
امام صادق (ع):سزاوار نیست که زن خودش را واگذارد.بلکه اگر شده با آویختن گردنبندی خود را بیاراید.(میزان الحکمه ج ۵ ص۲۲۹۹)
توقعات و احساسات خود را رک وپوست کنده با من در میان بگذار.وقتی از تو می پرسم :((چی شده؟)) به من نگو ((هیچی!)) و بعد متوقع با شی که خودم حدس بزنم.
سعی کن کشف کنی استعداد و علاقه شوهرت در چه کاری است و این که به چه مواردی حساس است .این یکی از رموز موفقیت توست.اشتیاق و علاقمندی های او و درک حساسیت هایش تو را محبوب او می کند.
طبخ یک غذای خانگی نشانه عشق است و همینطور یک لیوان آب خنک وقتی که از راه می رسم یا تشنه ام.
رسول اکرم (ص):هر زنی که در خانه همسر خود کاری انجام داده و جابجایی انجام دهد و هدف او اصلاح امور خانواده باشد خداوند نظر(رحمت) بر او می افکند و هر که خداوند نظر رحمت بر او افکند هرگز عذاب نخواهد شد.(امالی طوسی ص۶۱۸-امالی صدوق ص۴۱۱)
رسول اکرم(ص):زنی نیست که به شوهرش شربت آبی دهد مگر اینکه این عمل از عبادات یک سال و از روزه گرفتن روزهایش قیام به نماز در شبهایش بهتر می باشد. و برای هر ظرف آبی که به شوهرش می دهد خداوند برای او شهری در بهشت بنا می نماید و شصت گناه اورا می آمرزد.(وسایل الشیعه ج ۱۴ ص ۱۲۳)
در تنهایی و در جمع مرا با اسمهای زیبایی که دوست دارم. مورد خطاب قرار بده.
رسول اکرم(ص):سه چیز است که دوستی مسلمان با مسلمان دیگر را خالص می کند:با گشاده رویی با او برخورد کند.هنگام نشستن در کنار او برایش جا باز کند و به بهترین نامی که دوست دارد او را صدا کند.(اصول کافی ج ۲ ص۶۴۲)
هیچ گاه مرا با دیگران مقایسه نکن و موقعیت های بهتر دیگران را به رخ من نکش.دوست دارم به عنوان مهمترین فرد در زندگی تو مطرح باشم و تو کاملا به من اعتماد داشته باشی. هنگام سوال از شوهر ماهرانه سوال کن.گاه یک سوال دقیق و حساب شده می تواند به گونه ای اعجاب انگیز همسرت را به صحبت تشویق کند و یا لحن پرخاشگرانه و طعنه آمیز می تواند مسئله ساز شود.مثلا:((چرا دیر آمدی؟)) اصولا سوالاتی که با چرا شروع می شوند مخاطب را در موضع دفاعی قرار می دهند و بی اعتمادی را تداعی می کند.برای اجتناب از این مشکلات می توان سوال را این طور مطرح کرد:((مشکلی پیش اومده که دیر کردی؟))
احترام همسرت را در همه حال حفظ کن .در حضور جمع با احترام با او صحبت کن .لفظ ((شما)) در خطاب نشانگر احترامی است که به او می گذاری.
حضرت زهرا (س):بهترین شما کسی است که …همسر خویش را بیشتر مورد تکریم قرار دهد.(دلایل الامامه ص ۷)
یادت باشد من و تو می شود ما.بعد از ازدواج به این مفهوم بیشتر فکر کن.مهم نیست من یا تو حائز مقام و موقعیت شویم.مثلا اگر تو مدرک کارشناسی داری و من کارشناسی ارشد احساس ضعف و عقب افتادگی نکن به این فکر کن که خانواده ما دو لیسانس دارد و یک فوق لیسانس.این را در بقیه امور هم تعمیم بده و همیشه مشوقم باش.
برای تحسین و تشویق منتظر نباش کار بزرگ و خارق العاده ای انجام گیرد.وقتی کارهای کوچک پیش پا افتاده ارج نهاده می شوند تکرار شده و به کارهای بزرگ تبدیل می شوند.
موقع بیرون رفتن از منزل مرا بدرقه کن و هنگام ورود با یک دنیا محبت و صفا به استقبالم بیا.مرا اسیر محبتت کن.
پیامبر اکرم(ص):هر گاه دو مومن یکدیگر را ملاقات کنند و دست یکدیگر را بفشارند خداوند به آن دو صد رحمت نازل می کند که نود و نه رحمت ازآن کسی است که دوست خود را بیشتر دوست دارد و اگر یکدیگر را در آغوش بگیرند هر دو غرق رحمت الهی خواهند شد.(اصول کافی ج ۲ ص ۱۸۲)
امام باقر(ع):برای مرد هیچ چیز بهتر از زن صالح نیست که هر گاه شوهرش او را ببیند مسرور گردد.(بحار ج ۱۰۳ ص ۷۱۲۹)
به کمک همسرت از ابتدای زندگی مشترک بعضی از ویژگی های مثبت را به صورت عادت درآورید.زندگی مشترک یک تولد دوباره است.اگر بنای آن خوب گذاشته شود تا ثریا درست و صاف بالا می رود.قرار عادت های خوب را اول بگذارید و آنها را در زندگی نهادینه کنید.مثلا عادت کردن به: بوسیدن در هنگام دیدار. ابراز علاقه به صورت زبانی قرار دادن زمان هایی برای گفت و گو درباره مسائل زندگی به صورت هفتگی یا ماهیانه .نظم. برنامه ریزی و…
به خاطر من بعضی وقت ها دندون روی جیگر بگذارو از خواسته خودت بگذر. ممکن است در ظاهر به روی تو نیاورم ولی در دل متوجه ایثار تو خواهم شد.
رسول اکرم(ص):مجادله(لجبازی)را رها کنید.کسی که حق با او باشد و با این حال مجادله را رها کند من برایش سه خانه در حومه وسط و بالای بهشت ضامنم.(میزان الحکمه)
رسول اکرم(ص):خداوند به زنی که بر بداخلاقی شوهرش صبر نماید مانند ثواب آسیه(همسر فرعون)عطا می کند.(بحار ج ۱۰۳ ص ۷۴۲)
کارهای مرا تحسین کن هرچند ناقص باشند .به مرور زمان تحسین ها اشکالات را برطرف می سازد.
مردها را به ((بی احساس بودن )) متهم نکنید .مردها به اندازه زن ها احساساتی هستد ولی به احساساتشان دسترسی ندارند.همسرت را در آغوش بگیر او را نوازش کن و یا دستهایش را در دست بگیر.به طور کلی هر نوع تماس جسمانی محبت آمیز می تواند مردها را کمک کند تا راحت تر به دل و احساسات خود رجوع کنند.

رسول اکرم(ص):هنگامی که زن و شوهر به همدیگر نگاه می کنند خداوند متعال نیز با نظر رحمت به آنها می نگرد.زمانی که دست همدیگر را می گیرند گناهانشان از میان انگشتانشان فرو می ریزد.(کنزالعمال)
به اقتدار مردانه ام احترام بگذار و آن را تقویت کن و بر آن تکیه نما.
وقتی ناراحت هستم و بی روحیه.به من روحیه بده و احساس خوبی نسبت به خودم در من ایجاد کن. اعتماد به نفس برای من امری حیاتی است.

مردان (اگر هم به زبان نیاورند و چیزی نگویند)علاقمندند که همسرانشان قوی پر استعداد و توانا باشند.پس خود را تقویت کن و سعی کن هر روز نسبت به روز قبل پیشرفت داشته باشی.این توانایی ها را در همه چیز جستجو کن :پیشرفت علمی .پخت یک غذای عالی .فراگیری هنرهای دستی .ورزش و…
نامه های عاشقانه قدیمی همسرت و همچنین کارت تبریک های او را نگه دار و در زمانی که از او رنجیده ای آنها را مرور کن و بدان سکه دو رو دارد .
وقتی من پیشنهادی می کنم و تو رد می کنی .امری است علی حده.اما وقتی یک نفر دیگر همان چیز را می گوید و تو می گویی:((عجب فکر خوبی!))احساس می کنم تو فکر مرا و خود مرا دست کم می گیری.
جمله ((به تو افتخار می کنم)) همان قدر به مردان انرژی می دهد که جمله ((دوستت دارم))به زنان.

امام صادق(ع):زن در روابط بین خود و شوهر همدلش از سه خصلت بی نیاز نمی باشد که یکی از آن سه اظهار عشق به شوهر با دلربایی است…(بحار ج ۷۸ ص ۲۳۷)
یادت باشد که بسیاری از بحث و بگو مگوهای ما محرمانه هستند و نباید جلوی دیگران مطرح گردند.حتی جلوی پدر و مادرهایمان.رازهای خانوادگی باید در چهارچوب خانواده بماند.حریم خانواده بسیار پربهاست.
برای حوادثی که شاید روی ندهد خودت و مرا آزار نده.ضمنا از کاه کوه نساز.
هنگامی که شوهرت در کارهای خانه کمک می کند بگذار به میل خود سهمی از کارها را بر عهده گیرد. آنگاه او را تحسین کن تا این همکاری ادامه یابد.
در زمان عصبانیت تصمیم نگیر.صحبت نکن و ادامه بحث را به زمان دیگری موکول کن.
به جای آنکه بخواهی شوهرت کاملا ایده آل باشد او را همانطور که هست بپذیر.بخشی از توقعات خود را نادیده بگیر .فکر نکن که همه رویاهای قبل از ازدواجت باید محقق گردد.
وقتی دارم از خودم انتقاد می کنم وقتش نیست بارم کنی.
همیشه روی اشتباهات و نقاط ضعفم دست نگذار.خوبی ها را هم به اندازه بدی ها به یاد بیاور.وقتی فقط گله و شکایت و واکنش های منفی می بینم احساس می کنم که بدترین همسر دنیا هستم.
امام صادق(ع):هر زنی که به شوهرش بگوید :هرگز من از تو خیری ندیدم.(ثواب)اعمالش از بین می رود.
وقتی مرد فراموش می کند کاری که قرار بوده را انجام دهد.بهتر است زن بدون ناراحتی با موضوع روبرو شود و بالحنی ملایم با او حرف بزند.هر چه مرد برای انجام دادن کاری احساس فشار کمتری بکند تمایلش برای انجام آن بیشتر می شود.
برای دفاع از حقت .زمان بگو مگوها و…به گریه متوصل نشو.تو با اشک هایت مرا ناراحت می کنی.چون احساس می کنم همسرم انسان ضعیفی است.
در اوج و فرود زندگی با من بساز.
سعی کن در برنامه های مختلفی که برایت پیش می آید مرا در جریان بگذاری و رضایتم را جلب کنی.
امام رضا(ع):بهترین زندگی را کسی دارد که دیگری در زندگی او خوش زندگی کند.(میزان الحکمه ج ۹ ص ۴۲۴۰)
ایراد گرفتن زیاد .پرس و جوی دایم و انتقاد پشت سر هم از همسرت .ضد ارتباط است.

یکی از راههای برقراری ارتباط موثر نامه نگاری است.
صحبت های مکتوب قابلیت انتقال پیام بیشتری نسبت به صحبت های شفاهی دارند و یکی از بهترین راهها جهت خاتمه دلخوری می باشد.به خصوص در مواردی که مقصر طرف مقابل است می توان به صورت منطقی نکات منفی و اشتباهات را گوشزد کرده و مسئله را تحلیل نمود.فراموش نشود پرگلایه ترین نامه هاهم باید با مقدمه ای عاشقانه و محبت آمیز شروع شود تا موثر واقع گردد.

امام علی(ع):شب زفاف دو رکعت نماز بخوان…و بگو:خداوندا او را برای من و مرا برای او مبارک گردان و بین ما به خیر و منت و برکت جمع گردان.(بحار ج ۱۰۳ ص ۲۶۷)

رسول اکرم(ص):زمانی که مرد به همسرش توجه می کند دو فرشته در کنار او پهلو می گیرند و ثواب جهاد در راه خداوند را دارد و وقتی زن و شوهر با هم امیزش جنسی دارند گناهانشان مانند برگهای درختان می ریزد و وقتی غسل می کنند تمام گناهان از ایشان جدا می شود.(بحار ج ۲۲ ص ۱۲۴)

امام صادق(ع):هنگام طلوع فجر در دعای خود بگو: … خدایا بر من و خانواده ام از برکت آسمان ها و زمین روزی حلال و پاک و گسترده نصیب فرما که به واسطه آن مرا از مردم بی نیاز گردانی.(بحار ج ۸۷ ص ۳۵۶)
شاه کلید اعتماد به نفس من. نگاه تاییدگر توست.

حضرت زهرا(س) به همسرش فرمودند:من از پروردگارم شرم دارم که از تو بیشتر از آنچه در توان توست انتظار داشته باشم.(بحار ج ۳۷ ص ۱۰۳)
خلاقیت در وجود توست .تو مظهر آرامش خداوندی. عادت خوب را بیافرین و در زندگی جاری ساز.
حضرت علی (ع):هر که با همسرش شرطی کرد باید به آن وفا کند مگر آن که شرط حرامی کند.(تهذیب ج ۷ ص ۴۶۷)

مطالب حاضر از کتاب بسیار زیبای زن دوست داشتنی کاری از سازمان ملی جوانان و نهاد ریاست جمهوری می باشد .
یادت باشه گل بی عیب خداست …

درباره حمید صادقیان

دکتر حمید صادقیان پژوهشگر ، استاد روانشناسی ، مشاور خانواده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری