صفحه اصلی / استاد صادقیان / نامه حضرت رضا علیه السلام به عبد العظیم حسنی

نامه حضرت رضا علیه السلام به عبد العظیم حسنی

image_pdfimage_print

حضرت رضا(علیه السلام) خطاب به عبدالعظیم حسنی می فرمایند:
سلام مرا به دوستانم برسان و به آنان بگو: أن لا یجعَلوا للشیطان على أنفسهم سبیلاً، و مُرهُمْ بالصدق فی الحدیث و أداء الأمانه، و مُرْهُم بالسکوتِ و ترکِ الجدال فیما لا یعنیهم، و إقبالِ بعضهم على بعض و المزاوره، فإنّ فی ذلک قربه إلیّ، و لا یشتغلوا انفسهم بتمزیق بعضهم بعضاً، فإنّی آلیت على نفسی أنّه مَن فعَل ذلک و أسخَط ولیّاً من أولیائی دعوت اللّه لیعذّبه فی الدنیا أشدّ العذاب و کان فی ال‏آخره من الخاسرین، و عرِّّفهم أنّ اللّهَ قَد غفر لمحسِنهم و تجاوزَ عن مُسِیئِهم إلاّ مَن أشرَک به أو آذى‏ ولیّاً مِن أولیائی، أو أضمر له سوءاً؛ فإنّ اللّه لا یغفر له حتى یرجع عنه فإن رجع و إلاّ نزَع روح الإیمان عن قلبه و خرَج عن ولایتی، و لم یکن له نصیباً فى ولایتنا و أعوذ باللّه من ذلک؛(۲۶)
براى شیطان در دلهاى خود راهى باز نکنند و امر کن آنان را به راست‏گویى و اداى امانت و سکوت و ترک جدال و کشمکش در کارهاى بیهوده. و به آنان امر کن با همدیگر آمد و شد(صله رحم) و همکارى و دوستى کنند؛ زیرا این کارها باعث نزدیکى به من است. و خود را مشغول نکنند به درگیرى و کوبیدن همدیگر؛
که من با خود پیمان بسته‏ام که هر کس مرتکب این گونه کارها شود و یا یکى از دوستانم را مورد خشم و غضب قرار دهد،
از خدا بخواهم تا وى را در دنیا به سخت‏ترین عذاب گرفتار سازد و در آخرت از زیان‏کاران خواهند بود.
دوستان مرا متوجه کن که خداوند نیکوکارانشان را آمرزیده و از بدکارانشان درگذشته است، مگر کسى که شرک بورزند یا یکى از دوستان مرا برنجاند و آزار دهند یا در دل نسبت به آنان کینه بپرورند که به راستى خدا چنین کسى را نمى‏آمرزد، مگر از این راه زشت خود برگردد.
و اگر دست از این کار برندارد، خداوند روح ایمان را از دلِ او بگیرد و از ولایت من بیرون شود و در دوستى ما اهل‏بیت هم بى‏بهره ماند. به خدا پناه مى‏برم از چنین لغزش‏هایى.

درباره حمید صادقیان

دکتر حمید صادقیان پژوهشگر ، استاد روانشناسی ، مشاور خانواده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری