هدف شناسی

image_pdfimage_print

مهمترین عامل موفقیت درهر اقدام و عملی،هدف شنا سی است و از سوی دیگر مهم ترین عمل انحراف و آسیب پذیری ازدواج عدم شناخت هدف هاست . هرگاه زن ومرد آگاهانه و هدفمند اقدام به ازدواج کنند ؛ ازدواج آنها قرین موفقیت خواهد بود .اگر هدف ازپیوند دو گیاه رسیدن به میوه های بهترو بیشتر است , چرا نباید هدف از ازدواج یعنی گره خوردن سرنوشت دو نفر مشخص باشد ؟ چرا باید کورکورانه ازدوج کرد ؟ آیا هدف فقط رفع نیا زهای جنسی است ؟
بدیهی است که هدف از ازدواج ؛ پایه ریزی کانون خانواده ی سالم است . خانواده ای که بستر رشد و تکامل جسمی ؛ روانی؛ عاطفی و معنوی زن و شوهر وفرزندان در آن فراهم گردد. در چنین شرایطی است که زن برای شوهر وشوهر برای زن،همسر ، همدل، همفکر، همدوش، همسفر و همراه تلقی میشود وزن وشوهر در کنار یکدیگر مسیر رشد وتکامل را طی می کنند و در آینده نقش پدر و مادری لایق ، آگاه ، مدیرو مدبر را ایفا می نمایند .
بنابراین باید علل و انگیزه های اصلی ازدواج را مورد بررسی قرار داد و انتظارهای واقعی داشت . ذکر این نکته لازم است که ازدواج به علت فرار از موقعیت نامطلوب خانواده وبه علت دستیابی به ارث و میراث ،در واقع بر هدفهای کاذب و غیر واقعی بناشده است .

خود شناسی ودیگر شناسی
روان شناسان بر این باورند که هر قدر هر یک از زن و مرد پیش از ازدواج دقیق تر ،بهتر و بیشتر خود را بشناسد وسپس تلاش کند همسر خود را بشناسد ، ازدواج با موفقیت بیشتری رو به رو خواهد شد . پسر و دختری که تصور و شناخت غیر واقعی از خود و یکدیگر دارند وبه بلوغ روانی و عاطفی نرسیده اند ،ازدواجشان محکوم به شکست است . اکثر اوقا ت افراد تمایل دارند همسرانی مشابه خود را انتخاب کنند ، زیرا در چنین شرایطی زن و شوهر زندگی را مشابه هم تعریف میکنند ، مشابه هم به دنیا نگاه می کنند، هدفها و ویزگیهای مشابه و مشترک دارند .
از این رو هر زنی باید تلاش کند هم خود را بشناسد و هم مرد شناس باشد و هر مردی باید سعی کند هم خود را بشناسد و هم زن شناس باشد . شاخص های تناسب و کفویت میان زن وشوهر عبارتنداز :
« تناسبهای اعتقادی ، تحصیلی، سنی، فرهنگی ، خانوادگی ،اقتصادی، اجتماعی ،هوشی ،عاطفی و جسمی، تناسب در علائق و رغبتها و نظایر آن .»
شایان ذکر است که مجموعه ی این عوامل و تناسبها به قول سعدی چون : ابر و باد و مه خورشی دو فلک ، به شکل یک سیستم یا نظام در هم تنیده با یکدیگر در تعامل اند و موجبات موفقیت یک ازدواج را فراهم می کنند وهیچ عملی به تنهایی ضامن موفقیت ازدواج نیست .
نکته دیگر این است که هیچگاه زن مانند شوهر وشوهر مثل زن نخواهد بود و در هر حال تفاوت های فردی وجود دارد. همان طور که خداوند متعال فرموده است : وَقد خَلَقَکُم اطواراً(سوره ی نوح – آیه ی ۱۴) : مابه تحقیق شمارا طور طور آفریدیم . لذا زن و شوهر باید یاد بگیرند که به این تفاوتها توجه کنند و احنرام بگذارند و با این تفاوتها زندگی کنند.

درباره حمید صادقیان

دکتر حمید صادقیان پژوهشگر ، استاد روانشناسی ، مشاور خانواده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری