صفحه اصلی / روانشناسی / انتخاب همسر / چرامشاوره ی قبل از ازدواج داشته باشیم؟
mseza31

چرامشاوره ی قبل از ازدواج داشته باشیم؟

حتماً زنان و مردانی را می­شناسید که پس از ازدواج با مشکلات زیادی مواجه شده­اند. گاه زندگی مشترک به اندازه­ای ناراحت­ کننده و متشنّج می­شود که تنها راه رهایی از آن، جدایی است.
در امر ازدواج به این نکته باید توجه کافی مبذول داشت که زن و مردی که از نظر فرهنگی فاصله دارند؛ زن و مردی که از نظر درجه­ی تحصیلات اختلاف دارند؛ زن و مردی که معتقد به ادیان متفاوت می‌باشند؛ زن و مردی که از نظر اجتماعی در طبقات متفاوتی قرار دارند؛ زن و مردی که وضع مالی متفاوتی دارند؛ زن و مردی که توافق اخلاقی ندارند و…، به هیچ وجه نمی­توانند با یکدیگر هماهنگ شوند و در نتیجه از زندگی شیرین خانوادگی بهره­ای نخواهند برد. ازدواج مؤفق برای طرفین، سعادتی ابدی در پی دارد و در صورت عدم موفقیت، ناراحتی و مشکلات زیادی به وجود می­آید؛ و این نکته، اهمیت مشاوره­ی قبل از ازدواج را دو چندان می­سازد.
مشاوره­ی پیش از ازدواج، فرد را به انتخاب مناسب­ترین همسر، راهنمایی می­کند. البته، مشاور باید صلاحیت لازم را داشته باشد تا بتواند از عهده­ی این امر مهم برآید. ازدواج، بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. امروزه شمار روز افزون موارد طلاق موجب شده است تا صاحب‌نظران اجتماعی به یافتن راه حل­هایی برای پیشگیری از شیوع و افزایش آمار طلاق بپردازند، که یقیناً عواقب آن بسیار خواهد بود.
مشاوره­ی قبل از ازدواج، ابتدا تنها در زمینه­های پزشکی و ژنتیکی بود، اما امروزه مشاوره در زمینه­ی مسائل شخصیتی و روانی به ویژه روابط دینی مورد توجه جوانان قرار گرفته است. نکته­ی کلیدی و مهم در ازدواج، پرداختن به این موضوع است که قبل از ازدواج، باید چشم­ها را خوب باز کرد و بعد از ازدواج، چشم­ها را بست. متأسفانه، مشاهده می­شود که عکس این امر اتفاق می­افتد، بدین معنا که جوان تحت تأثیر جوشش احساسات خود، دست به انتخاب می­زند و پس از آغاز زندگی مشترک، دچار مشکل می­گردد و تازه در این هنگام است که جوانان به فکر مشاوره می­افتند. تحقیقات نشان می­دهد که بسیاری از مشکلات زن و شوهرها قابل پیش­بینی و در نتیجه قابل پیش­گیری است.
اگر زن و مرد بخواهند قبل از ازدواج، آگاهی­های لازم را درباره­ی خود و همسر مناسب خود داشته باشند، آموزش پیش از ازدواج، یک ضرورت خواهد بود تا ایشان را برای مهم­ترین تصمیم­گیری و انتخاب در زندگی­شان آماده کند. آموزش پیش از ازدواج سبب می‌شود که با آگاهی، دانش و بینش کافی درباره­ی خود و همسر آینده­شان اقدام به ازدواج کنند و از عهده­ی نقش­های خویش به عنوان زن و شوهر به خوبی برآیند.
پیشنهاد می کنم در مشاوره های قبل از ازدواج حتما از مشاورانی که رویکرد دینی دارند استفاده کنید،که امروزه روحانیون زیادی در جامعه ما وجود دارند که نه تنها به مبانی روانشناسی آگاه هستند بلکه تحصیلات عالی دانشگاهی در این زمینه دارند و اگر چنین کاری برای شما مقدور نبود یک مشاور دانشگاهی و یک مشاور دینی و حوزوی جداگانه بروید .من فکرمی کنم که هر کدام از این مشاوران حرفی برای شما دارند که شاید در تخصص دیگری به تنهایی نباشد.
یکی از مسائل مهم که پیش از ازدواج به آن توجه نمی­شود،و باید در مشاوره ها بهآن بپردازیدسوالتی در مورد خصوصیات رفتاری خودتان است
عجیب است کسی در پی شناخت خود نیست و کمتر کسی به توانایی­ و ضعف­های خود آگاهی دارد؛ اما همه در پی آنند که برای گزینش همسر، بهترین و شایسته­ترین فرد را بشناسند. تا به حال این سؤال‌ها را از خود پرسیده­اید:
آیا من تمام خصوصیت­های یک شخص شایسته را دارم؟
اصلا شایستگی من از کجا مشخص می­شود؟
اگر او به دنبال شخص کاملی می­گردد، آیا من همان شخص
خواهم بود یا نه؟
دختر و پسری که می­خواهند ازدواج کنند، باید دارای شرایط لازم جسمانی، روانی، عقلی، اجتماعی و اخلاقی باشند. باید به بلوغ کامل جسمی و عقلی رسیده باشند تا شایستگی همسری داشته باشند.

منبع : کتاب سین جین های خواستگاری

image_pdfimage_print

درباره مسلم داودی نژاد

مسلم داوودی نژاد مولف و پژوهشگر استاد روانشناسی و طب اسلامی، مدرس همایش های ملی و بین المللی است. کتاب و محصولات: سبک زندگی اسلامی با رویکرد ارزش های ایرانی اسلامی در راستای فرمایشات مقام معظم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری