صفحه اصلی / روانشناسی / انتخاب همسر / یک عمر زندگی است، شوخی که نیست
mseza14

یک عمر زندگی است، شوخی که نیست

«وقتی رفتند خیلی فکر کردم‌. با این‌که جلسه سوم خواستگاری بود اما هنوز مانده بودم چه کنم‌. تحمل نگاه و سؤال مادرم را نداشتم. از طرفی نمی‌توانستم بگویم‌ دلم همسری کارمند با ساعات کاری ثابت و حقوق سر ماه می‌خواهد نه کسی که هر وقت بخواهد سر کار برود‌. او مغازه‌دار بود و به گفته خودش آن را اجاره داده و گه‌گاه جهت نظارت می‌رفت. فکرش را که می‌کنم با وجود شاغل بودن خودم در بانک، نمی‌توانستم با شغل او کنار بیایم‌؛ من هفت صبح بروم و او خواب باشد و دو برگردم‌، تازه رفته باشد‌. سخت است، یک عمر زندگی است، شوخی که نیست».

هر کسی کار خودش
اگر دختری شاغل نباشد یا باشد ولی زیاد هم برایش مهم نباشد که همسر آینده‌اش چه شغل و منصبی دارد به راحتی به ازدواج با اشخاصی با مشاغل متفاوت راضی می‌شود. اما اگر کسی باشد با شغل و جایگاه اجتماعی خاص، ترجیح می‌دهد همسری بیابد که همانند او یا برتر از او باشد‌. ولی در ازدواج آقایان چه بنا بر یک سنت قدیمی دختران خانه‌دار انتخاب شوند و چه بر اساس افکار جدید شغل و درآمد دختر هم مهم باشد؛ باز هم این دختر است که دلش می‌خواهد با مردی دارای مکنت و شغل مناسب ازدواج کند که به‌نظر می‌رسد برای مرد شاغل و یا خانه‌دار بودن همسر زیاد هم اهمیت ندارد. در صورتی‌که این درست نیست و مردان هم به شغل همسر آینده‌شان بها می‌دهند و فقط به واسطه عادات مرسوم که حرفه و کار مرد پرسیده می‌شود‌؛ شغل زن کمی در حاشیه قرار می‌گیرد‌.

کبوتر با کبوتر
منظور از هم‌شغلی در ازدواج این نیست که کاری درست همانند هم داشته باشید. بلکه مراد آن است همسری برگزینید که شرایط کاری و روحی او با شغل شما سازگار باشد. اگر شغلی نظامی دارید به سراغ دختری نروید که از صدای آژیر رنگ از رخسارش می‌پرد‌،‌ و یا اگر خانم مهندسی هستید و بنا به کار باید با افراد و مکان‌های مختلف سرو‌کار داشته باشید از بله گفتن به مردی که حساسیت‌های خاصی دارد، دوری کنید. اگر شب‌کارید و باید روز به استراحت بپردازید همسر کسی که درست برعکس شما کار می‌کند‌، نشوید‌.

بایدها و نبایدها؛
اگر هنوز در پیچ‌وخم افکارتان برای ازدواج مانده‌اید و دلتان هزار راه می‌رود، به تمام آن‌چه جهت زندگی مشترک لازم است فکر کنید‌. همه ملاک‌ها مهم‌اند و تکراری و یکنواخت شدن این ‌که «ایمان و اعتقاد همسر، مهم‌ترین مورد بـرای ازدواج است و دیگر مسائل را در برمی‌گیرد» از اهمیت آن کم نمی‌کند. اما توجه به نکاتی مانند شغل هم ضروری است.
گرچه گاه بی‌اهمیت و پیش پا افتاده به‌نظر می‌رسد کـه کسی در ابتدای تصمیم‌گیری برای ازدواج به همتایی در شغل هم فکر کند اما باور کنید لازم است با همسری باشید که از شغل‌تان راضی باشد و زندگی‌تان به خاطر کار شما به خطر نیفتد. پس کنار فکرهایتان درباره شخصیت و عادات و سایر موارد ازدواج، بـرای شغل و کار همسر هم جایی بگذارید و آن را دست کم نگیرید.
قبول کنید وقتی کار و استراحت‌تان یکی باشد فرصت بیش‌تری برای با هم بودن دارید و این بـه سعادت زندگی شما کمک می‌کند‌. باور داشته باشید شما می‌توانید برای زندگی آینده‌تان تصمیم بگیرید و برنامه‌ریزی کنید،‌ همه‌چیز را مد‌نظر داشته باشید‌. لطفا به هیچ عنوان به دلیل از دست دادن طرف مقابل یا دلخور شدن او و یا احساس تنهایی و یا هر دلیلی که مانع درست فکر کردن‌تان می‌شود، از خواست‌ها و علایق منطقی و شرعی خود کوتاه نیایید و توکل و توسل را فراموش نکنید‌.

image_pdfimage_print

درباره مسلم داودی نژاد

مسلم داوودی نژاد مولف و پژوهشگر استاد روانشناسی و طب اسلامی، مدرس همایش های ملی و بین المللی است. کتاب و محصولات: سبک زندگی اسلامی با رویکرد ارزش های ایرانی اسلامی در راستای فرمایشات مقام معظم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری